دیزل ژنراتور چیست و چگونه کار می‌کند؟ افرادی که آشنایی چندانی با این عناوین و دنیای برق ندارند ممکن است با این مفاهیم آشنا نباشند. در مطلب پیش رو به آشنایی با عملکرد دیزل ژنراتورها اشاره می‌کنیم که امیدواریم برای افرادی که به دنبال یادگیری این مطالب هستند مفید واقع شود.

دیزل ژنراتور چیست؟

دستگاه دیزل یکی از همه کاره‌ترین و کاربردی‌ترین راه‌ها برای تولید برق در غیاب منبع تغذیه اصلی است. این دستگاه در صورت نیاز به ایجاد یک سیستم منبع تغذیه اضطراری در بسیاری از موارد که انرژی قطع شده یا دسترسی به آن امکان پذیر نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدارس و بیمارستان‌ها، مراکز خرید و انبارها، کارخانه‌ها و کارخانه‌های معدن، دفاتر، ساختارهای مالی و سازمان‌های مشابه جزو خریداران دیزل ژنراتور هستند. برخی از افراد نیز این دستگاه را به ویلا یا خانه روستایی خود می‌برند، به خصوص اگر در منطقه‌ای واقع شده باشد که اغلب قطع برق قطع می‌شود.

دیزل ژنراتور چه قطعاتی دارد؟

این دستگاه دارای قطعه‌هایی است که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر یک مجموعه واحد را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین قطعات دیزل ژنراتور عبارت‌اند از:

 موتور دیزل

موتور دیزل منبع نیرو در آن بوده و یکی از مهم‌ترین قطعات این دستگاه محسوب می‌شود. این قطعه دارای ویژگی‌های زیر است:

  • طراحی ویژه برای ژنراتور
  • عملکرد ایمن و یکنواخت
  • احتراق تراکمی 4 زمانه یا 2 زمانه
  • تشکیل شده از مجموعه‌ای از لوازم جانبی برای منبع تغذیه پایدار

سیستم منبع تغذیه موتور | عملکرد دیزل ژنراتورها

بسته به مدل ژنراتور، سیستم‌های منبع تغذیه دارای ولتاژ 12 ولت DC یا 24 ولت DC هستند و شامل استارت، ژنراتور شارژ، باتری و نگهدارنده باتری هستند. برای مجموعه‌های بزرگ ژنراتور، باتری‌ها و نگهدارنده‌های باتری را می‌توان جدا از مجموعه ژنراتور نصب کرد.

 به طور معمول، مجموعه‌های ژنراتور مجهز به یک یا دو باتری سرب اسیدی هستند. در صورت درخواست مشتری، موتور می‌تواند به انواع باتری‌های دیگر نیز مجهز شود.

سیستم خنک کننده | عملکرد دیزل ژنراتورها

سیستم خنک کننده موتور شامل یک رادیاتور و یک فن است. دینام به یک فن اضافی برای خنک کردن قطعات خود مجهز شده است. جریان هوا ابتدا از ژنراتور و سپس موتور و رادیاتور عبور می‌کند.

 دینام

توان خروجی از یک دینام با تنظیم کننده ولتاژ داخلی تأمین می‌شود. ژنراتور دارای یک محفظه ضد آب با یک پوشش محافظ و یک سیستم کنترل در بالا است.

صداگیر و سیستم اگزوز

نصب دستگاه دیزل با یک صدا خفه کن و یک سیستم اگزوز تکمیل می‌شود. این سیستم نویز را کاهش می‌دهد و گازهای خروجی از اگزوز را به بیرون هدایت می‌کند.

آشنایی با عملکرد دیزل ژنراتورها

خرید دیزل ژنراتور | عملکرد دیزل ژنراتورها

قیمت دستگاه دیزل به ویژگی‌های مختلفی مانند توان دستگاه، کشور سازنده آن، برند محصول و سال ساخت آن بستگی دارد. نوسانات ارز نیز بر قیمت دیزل ژنراتور تأثیر می‌گذارد. قیمت این دستگاه طبق آخرین تغییرات سال 1401 و به طور حدودی از 400 تا 220 میلیون اعلام شده است. مدل‌های مختلف این دستگاه قیمت‌های متفاوتی دارند.

نصب دیزل ژنراتور

نصب و راه‌اندازی دیزل ژنراتور با پوشش خارجی راحت‌تر است. روکش‌ها برای حمل و نقل و نصب راحت و همچنین محافظت از قطعات دیزل در برابر دسترسی افراد غیر مجاز نصب شده‌اند. پلت فرم دیزل ژنراتور به طور ویژه برای جابه‌جایی آسان آن طراحی شده است. لازم است دستگاه را با لیفتراک بالا یا پایین بیاورید. توصیه می‌شود از پیچ و مهره‌های موتور یا ژنراتور برای بلند کردن دستگاه استفاده نکنید.

بهترین محل برای نصب دیزل ژنراتور

انتخاب مکان مناسب برای نصب دیزل بسیار مهم است. عوامل کلیدی که باید در هنگام نصب به آن‌ها دقت کنید عبارت‌اند از:

  • با انتخاب بهترین مکان برای نصب از قطعات در برابر باران، برف، تگرگ، سیل، نور مستقیم خورشید، دمای پایین و گرمای بیش از حد محافظت کنید.
  • تجهیزات در معرض هوای آلوده حاوی گردوغبار زمین، گردوغبار فلز، خرده چوب، دوده، دود، بخار، مه دود موتور یا سایر آلاینده‌ها قرار نمی‌گیرند.
  • بهتر است آن را در جایی نصب کنید که فضای کافی در اطراف دستگاه برای خنک سازی و نگهداری وجود دارد.

سخن پایانی

دستگاه دیزل ژنراتور یک مولد برق است که در هنگام نبود منبع انرژی اصلی تأمین کننده انرژی خواهد بود. این دستگاه در بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها و برخی مکان‌های دیگر استفاده می‌شود. در این مقاله به معرفی این دستگاه، کاربرد آن، قطعات اصلی و برخی نکات دیگر در این خصوص پرداخته شده است.