ارائه خدمات تولید و فروش،‌ نصب انواع برد دیزل ژنراتور توسط مهندسان مجرب شرکت صنعتی ماه نیرو در سراسر کشور با قیمت مناسب. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید.

مقدمه ای بر معرفی برد دیزل ژنراتور

به مرور زمان دیزل ژنراتورها پیشرفته تر شدند و هوشمندسازی آن ها به مقدار زیادی انجام گرفت. برد دیزل ژنراتور دقیقاً همان بخشی است که به این دستگاه قابلیت هایی را برای عملکرد بهتر و راحت تر می دهد. در ادامه بیشتر با عملکرد برد در دیزل ژنراتورها و انواع آن ها آشنا می شوید.

کنترلر (برد) دیزل ژنراتور چیست؟

برد دیزل ژنراتور دستگاهی است که کار کنترل و هماهنگی اجزای مختلف ژنراتور را ایفا می کند. این دستگاه به گونه ای عمل می کند که کنترل و حفاظت از بخش های مهم مانند ولتاژ خروجی، دور موتور، دمای آب، فشار روغن و… به خوبی صورت گیرد. به همین علت جزو سیستم هایی است که می تواند به راحتی امنیت دستگاه را به مراتب بالاتر ببرد.

برد یا کنترلر دیزل ژنراتور، سیگنال های مختلف را از بخش های دیگر دریافت می کند و پس از بررسی آن ها، دستوراتی را که لازم است تا عملکرد دستگاه به نحو احسن پیش رود، صادر می کند. اگر هر یک از پارامترهای تحت کنترل برد، از حد خاصی عبور کنند یا حتی به آن نزدیک شود، هشدار لازم توسط برد داده می شود. در صورتی که مشکل ادامه دار بوده و از حد خود بگذرد، برد دستگاه را خاموش کرده و از آسیب دیدن آن جلوگیری می کند.

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور

تابلو برق دیزل ژنراتور

کارایی برد دیزل ژنراتور

بردهای مختلفی که در دیزل ژنراتورها کار می کنند، دستور استارت و توقف دستگاه را می دهند. همانطور که گفته شد، در برخی اوقات برد دیزل ژنراتور کار هشدار دادن را قبل از رسیدن به حد اضطراری می دهد. بردهایی که در دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت هایی با هم دارند.

در اصل هر چه کارایی و میزان کنترل برد بر بخش های مختلف بیشتر باشد، دستگاه هوشمندتر عمل کرده و امنیت و کارایی آن هم بهتر خواهد بود. یکی از انواع کنترلر دیزل ژنراتور که بسیار پرکاربرد است، در تابلوهای اتوماتیک این دستگاه ها قرار دارند. نقش این برندها، تبدیل ژنراتور عادی به یک ژنراتور اتوماتیک است که نیازی به حضور کاربر برای راه اندازی آن نیست. این دستگاه ها در سیستم های برق اضطراری بسیار مفید بوده و کارایی بالایی دارند.

انواع کنترلرهای موتور و ژنراتور

کنترلرهایی که بر روی ژنراتورها نصب می شوند، مدل های مختلفی دارند که برخی از آن ها را در ادامه به صورت مختصر بررسی می کنیم.

  • برد منوال: همانطور که از نام این برد پیداست، کار آن استارت زدن و توقف دستگاه است. این دستگاه دمای آب، فشار روغن و مواردی از این قبیل را می تواند کنترل کند. زمان بندی استارت خوردن دستگاه به صورت اتوماتیک، قطع و وصل شیر سوخت، حفاظت جریانی و ولتاژی و… همگی از مواردی هستند که این برد می تواند کنترل کند.
  • برد amf اضطراری: این نوع کنترلر دیزل ژنراتور علاوه بر امکاناتی که برد قبلی دارد، می تواند به صورت اتوماتیک، ژنراتور را روشن کند و در هنگام قطع برق شهری بدون دخالت کاربر، مصرف کننده را به برق ژنراتور وصل کند.
  • کنترلر سنکرون ژنراتور: این برد نیز کار موازی سازی را بین چند ژنراتور یا برق شهری و ژنراتورها انجام می دهد. در اصل پیشرفته ترین و تخصصی ترین بردی که در ژنراتورها مورد استفاده قرار می گیرد این مدل است.

 

لینک های مفید:
ژنراتور چیست؟

 

کنترلر سنکرون ژنراتور

در بین انواع برد دیزل ژنراتور، هنگامی که قرار است سیستمی تخصصی و پیچیده راه اندازی شود، کنترلر سنکرون ژنراتور کار موازی سازی را انجام می دهد و می توان به کمک آن چندین ژنراتور را برای استفاده در سیستم های بزرگ به کار گرفت. از طرفی در مواقعی که نیاز به ولتاژ و توان بالایی است، موازی سازی برق شهری با ژنراتورهای دیگر هم توسط این کنترلر انجام می گیرد.

استفاده از این برد برای کارگاه هایی که گاهی اوقات نیاز دارند تا از ولتاژ بالاتر استفاده کنند، انجام می گیرد. بدین صورت می توان گاهی اوقات برخی از ژنراتورها را از مدار خارج کرد. همچنین امکان تعمیر یک ژنراتور بدون خاموش کردن کل سیستم امکان پذیر است.
انواع برد یا کنترل دیزل ژنراتور این امکان را به کارخانجات و صنعت می دهد که تعداد کمتری نیروی انسانی را به کار گیرند و کارها دقیق تر، با کیفیت تر و ایمن تر انجام گیرد.