تاثیر دمای هوا روی راندمان دیزل ژنراتور پرکینز

14020121
تاثیر دمای هوا روی راندمان دیزل ژنراتور پرکینز

شرکت دیزل‌ژنراتور پرکینز یکی از ارائه‌دهندگان پیشرو موتورهای دیزلی و گازی در جهان است که سابقه آن به بیش از 85 سال می‌رسد. هدف این شرکت ارائه جامع‌ترین طیف راه‌حل‌های نوآورانه و قابل‌اعتماد مولد برق است. دراین‌خصوص تیمی از کارشناسان برای مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی نیز تشکیل شده است.

در این مطلب به تأثیر دمای هوا روی راندمان کار و خدمات دیزل‌ژنراتور پرکینز می‌پردازیم و عملکرد این دستگاه را در انواع آب‌وهوا بررسی می‌کنیم. شما برای بررسی دقیق‌تر دستگاه خود می‌توانید با مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی در تماس باشید و سؤالات خود را مطرح کنید.

تأثیر آب‌وهوا بر مصرف سوخت دیزل‌ژنراتور پرکینز

طبق گفته‌های کارشناسان مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی آب‌وهوا می‌تواند بر مصرف سوخت این دستگاه تأثیر بگذارد. دما، فشار (منظور فشار اتمسفر بسته به ارتفاع است) و حتی رطوبت هوا بر میزان مصرف سوخت دیزل‌ژنراتور پرکینز مؤثر است. در فصل تابستان و زمستان، میزان مصرف سوخت از نظر ویسکوزیته و در نتیجه درجه احتراق متفاوت است.

 این تفاوت مصرف سوخت به طور مستقیم بر راندمان نیروگاه‌های دیزل تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که اغلب مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی توصیه می‌کند از انواع موتورهای دیزلی در زمان‌های مختلف سال استفاده کنید. در واقع، در فصل سرد استفاده از سوخت دیزلی که برای دمای -30 یا -40 درجه طراحی شده است کار دشواری نیست.

تأثیر آب‌وهوای گرم بر راندمان دیزل‌ژنراتور پرکینز

مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی توضیح می‌دهد که به‌طورکلی، دما بر موتورهای ژنراتور تأثیر می‌گذارد. دمای بالاتر از 40 درجه سانتیگراد بر راندمان کار موتور و تابلو دیزل‌ژنراتور پرکینز تأثیراتی دارد که آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

طبق گفته‌های مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی اگر هوا بسیار گرم باشد و کیفیت آن برای ایجاد احتراق خوب در صورت مخلوط‌شدن با سوخت مطلوب نباشد، بر موتور دیزل ژنراتور تأثیر منفی گذاشته و  باعث ازدست‌رفتن قدرت آن می‌شود. ممکن است سوخت دستگاه در دمای بیش از حد زیاد به موتور آن برسد و احتراق در شرایط مناسب صورت نگیرد.

طبق اظهارات مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی چنین فرایندی به کاهش راندمان سیستم خنک‌کننده دیزل‌ژنراتور می‌انجامد. در نتیجه، اگر رادیاتور دستگاه اندازه درستی نداشته باشد و نتواند پاسخگوی نیاز ژنراتور باشد، به دلیل دمای بیش از حد آب از کار خواهد افتاد.

دماهای بالا بر عملکرد دینام نیز تأثیر می‌گذارد. اکثر تولیدکنندگان قدرت دینام‌های خود را تا زمانی که در دمای محیط کمتر از 40 درجه سانتیگراد کار می‌کنند تضمین می‌کنند. در مقادیر بالاتر، درجه‌بندی در دینام معمولاً 3٪ برای هر 5 درجه سانتیگراد اضافی است.

مشاوران بخش مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی می‌گویند این یعنی با هر 5 درجه افزایش دمای هوا عملکرد دینام 3 درصد کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین تأثیر منفی دمای هوای زیاد بر کاهش عملکرد دیزل‌ژنراتور پرکینز واضح است.

تأثیر آب‌وهوای گرم بر راندمان دیزل‌ژنراتور پرکینز

تأثیر آب‌وهوای مرطوب بر راندمان دیزل‌ژنراتور پرکینز

اثرات هوای مرطوب بر عملکرد یک موتور دیزل سه سیلندر تنفس طبیعی با سوخت دیزل کم گوگرد توسط کارشناسان بخش مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی مورد بررسی قرار گرفته است. گزارش‌ها حاکی از آن است که  افزودن رطوبت به هوای ورودی با یک مولد بخار متغیر با استفاده از آب مقطر سبب می‌شود در آن سطوح رطوبت نسبی هوای ورودی از شرایط محیطی 65% به سطوح 75% و 95% تغییر پیدا کند.

افزودن رطوبت منجر به افزایش CO، CO2، و ذرات معلق PM می‌شود؛ اما هیچ تغییری در مصرف سوخت مخصوص ترمز به وجود نیامد. کارشناسان مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی اعلام کردند که در نهایت نتایج نشان می‌دهد که برای موتورهای دیزل متحرک و ثابت، سیستم هوای مرطوب یک گزینه مناسب برای دستیابی به کاهش قابل‌توجه در انتشار است و آسیبی به عملکرد دستگاه وارد نمی‌کند.

با توجه به تمام موارد فوق، هنگام خرید یک دیزل‌ژنراتور پرکینز، داشتن درک روشنی از شرایط محیطی که دستگاه تحت آن کار می‌کند بسیار مهم است. می‌توانید دراین‌خصوص از مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال محدودیت‌ها، دمای محیط، فشار هوا در محل راه‌اندازی و ارتفاع بالاتر از سطح دریا که تجهیزات در آن قرار خواهند گرفت همگی بر میزان عملکرد و راندمان این دستگاه تأثیر خواهند گذاشت.

شما با صحبت با مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی می‌توانید به‌راحتی اثرات کاهش قدرت را پیش‌بینی کرده و با انتخاب مناسب‌ترین موتورها و دینام‌ها برای هر تجهیزات راندمان دستگاه خود را بالا ببرید.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی تأثیر دمای هوا بر عملکرد مفید دستگاه دیزل‌ژنراتور پرکینز پرداخته شده است و تأثیر دماهای مختلف از دیدگاه مشاوره طراحی نیروگاه‌های دیزلی مورد بررسی قرار گرفته است. امیدواریم خواندن این مطلب برای علاقه‌مندان این حوزه مفید باشد. در مطالب آینده به بررسی عملکرد دیزل‌ژنراتور کوپله فابریک خواهیم پرداخت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها