برای استفاده از دیزل ژنراتور از مواد مختلفی استفاده می شود و قطعات متنوعی در آن وجود دارند. انواع فیلتر دیزل ژنراتور نیز جزو قطعاتی هستند که در این دستگاه استفاده می شوند. علاوه بر سوخت گازوئیل، موادی مانند آب و روغن هم درون دستگاه استفاده می شوند. اگر آلودگی یا مواد اضافه به داخل موتور و دیگر قطعات دیزل ژنراتور وارد شوند، به مرور زمان به آن آسیب وارد کرده و سبب می شوند تا سلامت دستگاه به خطر بیفتد. در ادامه بیشتر با انواع فیلتر دیزل ژنراتور آشنا می شوید.

فیلتر چیست و چه کاربردی دارد؟

فیلتر در اصل یک بخش پاکسازی کننده است که ممکن است روی هر چیزی قرار بگیرد. فیلتر سبب می شود مواد اضافی وارد بخش های مختلف دستگاه نشود. به عنوان مثال، روغن در حین کار ممکن است براده هایی از آهن و گرد و غبار موجود در قطعات را درون خود جمع کند. پس از برگشت به محفظه روغن و ورود دوباره به مسیر، این روغن توسط فیلتر تا حد زیادی تمیزتر شده و برای استفاده مجدد آماده می شود. البته در بخش های بعدی می بینید که انواع فیلتر دیزل ژنراتور در بخش های مختلف هر کدام یک ماده خاص را پاکسازی و فیلتر می کنند.

 

لینک های مفید:
فیلتر دیزل ژنراتور

 

انواع فیلتر دیزل ژنراتور چه مواردی را شامل می شوند؟

فیلترها کاربرد وسیعی در دستگاه های برقی و موتورها دارند. در ادامه انواع فیلتر دیزل ژنراتور در ادامه شرح داده می شوند تا بیشتر با آن ها و کارایی که دارند آشنا شوید. فیلترها باید به موقع تعویض شوند و جزو لوازم مصرفی ژنراتور محسوب می شوند.

فیلتر روغن دیزل ژنراتور

یکی از انواع فیلترهای دیزل ژنراتور، فیلتر روغن است. این محصول از فیلترهای بزرگ و کوچکی تشکیل شده است که در امتداد همدیگر قرار دارند و روغن ورودی به موتور را پالایش می کنند. اگر براده های آهن، گرد و غبار و مواد اضافی به داخل موتور وارد شوند، باعث آسیب به قطعات و سیم پیچ های موجود در موتور می شوند. اگر این فیلتر به موقع تعویض نشود، به مرور زمان موتور آسیب می بیند و هزینه های سنگینی بر دوش فرد می افتد.

انواع فیلتر دیزل ژنراتور برای سیستم خنک کننده

فیلتر آب هم یکی از انواع فیلتر دیزل ژنراتور است. سیستم خنک کننده ژنراتور حاوی آب در درون خود است. اگر آب حاوی مواد سنگین باشد ممکن است رادیاتور به سرعت زنگ بزند. به همین علت فیلتر در مسیر آب قرار می گیرد تا علاوه بر تمیز کردن فیزیکی آب، آن را تا جای ممکن سبک تر کند.

 

لینک های مفید:
قیمت دیزل ژنراتور

 

فیلتر سوخت دیزل ژنراتور

یکی دیگر از سیالاتی که در ژنراتور جریان دارد، سوخت آن است. کاربرد فیلتر سوخت در دیزل ژنراتور برای تصفیه گازوئیلی است که به این بخش وارد می شود. فیلتر سبب می شود تا آلودگی های موجود در این سوخت از آن جدا شود. موتور در این صورت بهتر کار می کند و عملکرد بهتری خواهد داشت. البته به جز فیلتر معمولی، یک فیلتر آبگیر هم وجود دارد که آب موجود در سوخت و مسیر آن را گرفته و سوخت خالص وارد محفظه می شود.

فیلتر آبگیر دیزل ژنراتور

فیلتر هوا یکی از انواع فیلتر دیزل ژنراتور

از دیگر فیلترهایی که برای دیزل ژنراتور استفاده می شود، فیلتر هوا است. فن همان بخشی است که هوا را به داخل ژنراتور وارد می کند. حتی در حالت عادی که هوا تمیز به نظر می رسد، گرد و غبار و مواد اضافی زیادی ممکن است در هوا وجود داشته باشند. انواع فیلتر دیزل ژنراتور که برای تصفیه هوا مورد استفاده قرار می گیرند، فیلترهایی هستند که سر راه فن قرار می گیرند تا آلودگی های موجود در هوا را پالایش کنند.

گاهی اوقات که هوا آلوده است یا گرد و خاک زیادی در هوا وجود دارد، اگر هوا تصفیه نشود، می تواند به راحتی ژنراتور را در مدت کوتاهی از کار بیندازد.
با توجه به مواردی که ذکر شد و اهمیت کاربرد فیلتر در دیزل ژنراتور، نیاز است تا از فیلترهای استاندارد در این دستگاه ها استفاده شود. همچنین در بازه های زمانی مشخص بر اساس نوع فیلتر، تعویض به موقع صورت گیرد. در غیر این صورت هزینه هایی که برای تعمیر آسیب های وارد شده به دستگاه دیزل ژنراتور باید پرداخت کنید، چندین برابر هزینه تعویض فیلتر خواهند بود.