در این مقاله درباره تابلو برق سنکرون و مفهوم سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها صحبت میکنیم. دیزل ژنراتور ها ابزار هایی هستند که درصورت قطعی برق و یا نبود انرژی الکتریکی برای تولید این انرژی استفاده میشوند. بیشترین استفاده از دیزل ژنراتور ها در صنعت(جلوگیری از ضرر و توقف کار به دلیل نبود برق) و بیمارستان ها ( جلوگیری از ازدست رفتن جان افراد) میباشد و پس از آن میتوان به واحد های تجاری اشاره کرد.

بنابراین لازم است تا به نحو احسن از دیزل ژنراتور ها نگهداری نمود،‌زیرا این کار ساده باعث میشود تا دیزل ژنراتور ها با کمترین خرابی وظیفه خود را انجام شوند. یکی از از راه هایی که باعث میشود این امر تحقق پیدا کند،‌ سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها میباشد.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور سنکرون

 

سنکرون کردن با استفاده از تابلو برق سنکرون

سنکرون کردن دیزل ژنراتور به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن دو یا چند ژنراتور بصورت موازی به یکدیگر متصل می‌شوند تا به طور همزمان برق تولید کنند. سنکرون کردن ژنراتور ها کاری نسبتا پیچیده میباشد، چراکه باید توالی فاز، ولتاژ خروجی، فرکانس و زاویه فاز های ژنراتور ها با یکدیگر برابر باشند. هنگامی که موارد گفته شده در ژنراتور های مورد نظر یکسان باشند،‌ سیستم ژنراتور سنکرون اجرا شده است و میتوان بدون هیچ مشکلی از این سیستم استفاده نمود. این کار مزایای متعددی از جمله افزایش ظرفیت تولید برق، راندمان و پایداری را به همراه دارد.

اگر سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها به درستی انجام نشود باعث آسیب رساندن به تمام ژنراتور های موجود در آن سیستم میشود و حتی میتواند به مصرف کنندگان این سیستم نیز آسیب برساند. دقت داشته باشید که برای این منظور حتما از شرکت هایی که تخصص و تجربه این کار را دارند و میتوانند پروژه های سنکرون خود را به شما نشان دهند، همکاری کنید. یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظر داشت اینست که، تفاوت توان خروجی ژنراتور های مد نظر نباید زیاد باشد وگرنه سنکرون کردن آنها ممکن نمی باشد.

ژنراتور های سه فاز و تک فاز همگی قابلیت سنکرون شدن را دارا میباشند اما توان خروجی ژنراتور های سه فاز خیلی بیشتر از نوع تک فاز میباشد و عموما سنکرون کردن ژنراتورها بیشتر در مصارف صنعتی و بیمارستانی انمام میشود و برای مصارف خانگی و تک فاز صرفه اقتصادی ندارد.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور کامینز

 

دیزل ژنراتور کوپله فابریک کامینز استمفورد دیزل ژنراتور سنکرون

اجزای تشکیل دهنده

 • استفاده از دو یا چند دیزل ژنراتور بصورت سنکرون: این نوع ژنراتورها از یک میدان مغناطیسی دوار برای تولید برق استفاده می‌کنند.
 • تابلو برق سنکرون: این تابلو شامل تجهیزات کنترلی و حفاظتی لازم برای سنکرون کردن ژنراتورها است.
 • سیستم کنترل: این سیستم وظیفه تنظیم ولتاژ، فرکانس و جریان ژنراتورها را بر عهده دارد.

مزایا

 • افزایش ظرفیت تولید برق: با سنکرون کردن دیزل ژنراتورها می‌توان ظرفیت تولید برق را به طور قابل توجهی افزایش داد.
 • افزایش راندمان: سنکرون کردن ژنراتورها به ژنراتورها اجازه می‌دهد تا با بار بهینه کار کنند و در نتیجه راندمان آنها افزایش می‌یابد.
 • افزایش پایداری: سنکرون کردن دیزل ژنراتورها به پایداری شبکه برق کمک می‌کند و از خاموشی‌های ناگهانی جلوگیری می‌کند.
 • کاهش هزینه‌ تعمیر: سنکرون کردن ژنراتورها می‌تواند به کاهش استهلاک و هزینه نگداری دیزل ژنراتور کمک کند.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور سیار

دیزل ژنراتور سیار

معایب دیزل ژنراتور سنکرون

 • پیچیدگی: سنکرون کردن ژنراتورها فرآیندی پیچیده است که به دانش و تخصص فنی نیاز دارد.
 • هزینه: تجهیزات لازم برای سنکرون کردن ژنراتورها می‌تواند پرهزینه باشد. چراکه حداقل به دو دیزل ژنراتور با توان نزدیک به هم و تجهیزات ذکر شده برای سنکرون کردن دیزل ژنراتورها نیاز میباشد.
 • نیاز به تعمیر و نگهداری: سیستم سنکرون ژنراتورها به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارد.

اهمیت سنکرون کردن دیزل ژنراتورها

از انجایی که بارهای شبکه مصرف کننده ثابت نیست، باید بگونه ای بهم متصل شوند که این تغییر در جریان (آمپر) را بتوانند تحمل کنند. سنکرون کردن دیزل ژنراتورها به دلایل متعددی از جمله موارد زیر اهمیت دارد:

 1. تامین برق اضطراری: در صورت قطع برق شبکه، ژنراتورهای سنکرون می‌توانند برق اضطراری مورد نیاز را تامین کنند.
 2. تامین برق برای مصارف با بار بالا: ژنراتورهای سنکرون می‌توانند برق مورد نیاز برای مصارف با بار بالا مانند مراکز داده(دیتا سنتر)،‌ شرکت های پتروشیمی(نفت و گاز) و بیمارستان‌ها را تامین کنند.
 3. کاهش وابستگی به شبکه برق: سنکرون کردن ژنراتورها می‌تواند وابستگی به شبکه برق را کاهش دهد و به افزایش استقلال انرژی کمک کند.

  روش‌های سنکرون کردن با تابلو برق

۳ روش‌ برای سنکرون کردن دیزل ژنراتور ها با یکدیگر وجود دارد که عبارتند از:

 1. سه لامپ روشن
 2. دو لامپ روشن و یک لامپ خاموش
 3. سنکروسکوپ

جمع‌بندی

پس میتوان نتیجه گرفت که به دو صورت کلی میتوان از ژنراتور ها برای تولید برق استفاده کرد،‌روش اول بصورت جدا و روش دوم که سنکرون کردن ژنراتور ها میباشد. سنکرون کردن دیزل ژنراتورها مزایای متعددی از جمله افزایش ظرفیت تولید برق، کاهش استهلاک دیزل ژنراتور ها، راندمان و پایداری را به همراه دارد. با این حال، این فرآیند می‌تواند پیچیده و پرهزینه باشد. انتخاب روش مناسب برای سنکرون کردن دیزل ژنراتورها به عوامل مختلفی از جمله نوع ژنراتور، میزان بار و بودجه مالی مد نظر شما بستگی دارد.