احتمالاً هنگامی که اطلاعات ژنراتورها را بررسی می کنید، نام کاوا را شنیده اید. ممکن است از خودتان بپرسید هر کاوا چند آمپر است و چگونه می توان میزان آمپر را بر اساس کاوا اندازه گرفت. امروزه ژنراتورها کاربرد وسیعی در صنعت و تکنولوژی دارند. به همین علت بهتر است اطلاعات آن ها را بیشتر بشناسیم. در ادامه در مورد کاوا بیشتر صحبت می کنیم تا بدانید هر کاوا که برای ژنراتور در نظر گرفته شده است، چه نسبتی با آمپر دارد.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور

 

هر کاوا چند آمپر است؟ یا تعریف آمپر چیست؟

در اصل کیلو ولت آمپر به اختصار کاوا خوانده می شود. این واحد، واحدی استاندارد برای تولید برق در ژنراتور است. برای این که بدانید هر کاوا چند آمپر است، باید ابتدا بدانید ژنراتور از چه نوعی بوده و چند فاز است. در ادامه متوجه می شوید که رابطه کاوا و آمپر در هر نوع ژنراتور چگونه است.

از طرفی باید بدانید آمپر چیست؟ در اصل آمپر واحد جریان الکتریکی است که از واحدهای SI محسوب می شود. به بیانی دیگر یک آمپر مساوی با مقدار جریانی است که توسط نیروی یک ولتی تولید شده است و مقاومتی برابر با یک اهم دارد. این واحد با آمپر متر اندازه گیری می شود.

تعریف کاوا چیست؟

کاوا همان واحدی است که برای تولید برق در مولدها به کار می رود. اول باید بدانید هر کاوا چند آمپر است. هر کاوا برابر با 1000 ولت آمپر است. کیلو ولت آمپر یا KVA همان کاوا است. هنگامی که کیلو ولت جریان را با واحد آمپر در ولتاژ جریان ضرب می کنیم، کاوا به دست می آید. البته نباید این نکته را فراموش کنید که کاوا در اصل برای اندازه گیری جریان ظاهری یک ژنراتور به کار برده می شود و هیچ گاه جریان به این مقدار نمی رسد.

در اصل به آن جریان اسمی می گویند و جریان واقعی همیشه از این مقدار کمتر است. در ژنراتورها کاوا نشان دهنده توان ژنراتور است و هر چه بیشتر باشد در صنایع بزرگ تر می توان از آن استفاده کرد. به عنوان مثال برای مصارف خانگی از ژنراتورهایی با توان 5 تا 50 کاوا استفاده می شود. در برخی صنایع بزرگ تا صدها کاوا توان برای ژنراتور لازم است.

 

 

تفاوت کاوا و کیلووات

با توجه به مبحث تعریف کاوا به آمپر یا دیگر واحدها، ممکن است تصور شود که کاوا و کیلو وات با همدیگر برابرند. باید بدانید که شاید از نظر تعریف این دو مشابه باشند؛ اما کاوا همانطور که گفته شد توان ظاهری دستگاه است. اگر می خواهید توان واقعی دستگاه را بدانید باید کیلووات آن را بررسی کنید. در ژنراتورها، توانی که تولید می شود تا حد خاصی درون دستگاه هدر می رود. به همین علت خروجی نهایی که اندازه گیری می شود، همان کیلووات است که توان واقعی دستگاه خواهد بود.

در حالت ایده‌آل کیلووات و کاوا باید با هم برابر باشند؛ اما این اتفاق در هیچ دستگاهی نمی افتد و عملاً غیر ممکن خواهد بود. پس اگر توان واقعی دستگاه برایتان مهم است باید کیلووات را بررسی کنید. قطعاً هر چه دستگاه باکیفیت تر باشد، کیلووات و کاوا عدد نزدیک تری به هم دارند. در تبدیل کاوا به آمپر هم باید بدانید که این دو عدد را نباید با همدیگر اشتباه بگیرید.

فرمول تبدیل کاوا به آمپر

اگر کاوا یا کیلو ولت آمپر دستگاه را به صورت توان ظاهری داشته باشید، برای تبدیل کاوا به آمپر فرمولی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. برای دانستن این که هر کاوا چند آمپر است در ادامه همراه ما باشید.
در این حالت توان ظاهری یا همان کاوا در تعداد ولت آمپر دستگاه ضرب می شود. در نهایت هم نتیجه بر تعداد ولت تقسیم می شود. بهتر است بدانید هنگام تبدیل این واحد ها به همدیگر مهم است که برق چند فاز توسط ژنراتور تولید می شود. فرمولی که برای مدار تک فاز و سه فاز می توان استفاده کرد به صورت زیر هستند:

محاسبه کاوا به آمپر در مدارهای تک فاز

I (A) =S (کاوا) × 1000/V (ولت)

در صورتی که مدار به صورت سه فاز باشد از فرمول زیر برای تبدیل کاوا به آمپر استفاده می شود:

I (A) =S (کاوا) × 1000/√3 × V L-L(ولت)

معمولاً در دستگاه های باکیفیت و اصل ژنراتور که از بازار خریداری می کنید، اطلاعات دستگاه وجود دارد و می توانید آمپر، کیلووات، کاوا و سایر اطلاعات را در دفترچه راهنمای آن ببینید. استفاده از این اطلاعات برای کاربرانی که می خواهند از هر دستگاه استفاده اصولی و درستی داشته باشند، مهم است.