موتور ژنراتور دستگاهی است که از ترکیب یک موتور در کنار ژنراتور تشکیل شده است. این تجهیزات به هم متصل شده اند و کار تولید برق را انجام می دهند. نام دیگری که برای این تجهیزات ممکن است بشنوید، موتور برق است. این دستگاه ها برای زمان هایی که به برق دسترسی نیست، بهترین راهکار برای تولید برق هستند. به خصوص برای استفاده های محلی مانند روشنایی خانه و باغ، کارگاه های کوچک تا متوسط و… از موتور برق استفاده می شود.موتور دیزل ژنراتور ولوو

 

نحوه انتخاب موتور ژنراتور

برای انتخاب موتور ژنراتور باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. مهم ترین موضوع، انتخاب یک موتور مناسب است که بتواند برق مورد نیاز را بر اساس کاربری محیط تولید کند. تون دستگاهی که خریداری می کنید باید مطابق با آنچه باشد که نیاز دارید.
از طرفی، سوخت انواع موتور ژنراتور با همدیگر متفاوت هستند. بسته به این که کدام سوخت بیشتر در دسترستان است و هزینه های کمتری را به همراه دارد، باید موتور برق با سوخت مناسب را انتخاب کنید. در مراکز فروش موتور ژنراتور، معمولاً انواع موتور برق را می بینید که هر کدام با سوختی خاص کار می کنند. این انتخاب شماست که کدام مدل را بر اساس شرایط خودتان برمی گزینید.
کیفیت این دستگاه ها هم اهمیت بالایی دارند. هنگامی که یک برند مطرح و باکیفیت را انتخاب می کنید، نگرانی از بابت عملکرد آن نخواهید داشت. همچنین مدت زمان طولانی می توانید از این دستگاه استفاده کنید و استهلاک کمی دارد. بدین صورت هزینه های جانبی شما در طول زمان به مراتب کاهش می یابد. پس بهتر است حتی یک دستگاه با قیمت بالاتر اما با کیفیت خوب را خریداری کنید.

 

لینک های مفید:
ژنراتور چیست؟

 

انواع موتور ژنراتور

همانطور که گفته شد، در بازار انواع موتور ژنراتور را می بینید که با همدیگر متفاوت هستند. به طور کلی موتور ژنراتورهای به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام با یک سوخت کار می کنند.
موتور ژنراتور گازی: این دستگاه ها با گاز شهری یا حتی کپسول های گاز مایع کار می کنند. برای تولید نیروی الکتریسیته در این دستگاه ها نیاز است تا سوخت گاز مورد استفاده قرار گیرد.
موتور برق بنزینی: یکی از انواع رایج موتور برق ها، نوع بنزینی هستند. بنزین معمولاً نسبت به سایر سوخت ها در دسترس تر است. هر چند ممکن است هزینه سوخت این دستگاه بیشتر از مدل های دیگر باشد؛ اما به علت دسترسی آسان به بنزین، برای کاربردهای موقت بیشتر از این نوع ژنراتورهای موتوری استفاده می شود.
موتور ژنراتور دیزلی: سوخت ارزان قیمت گازوئیل برای موتورهایی که برای مدتی طولانی یا دائم باید کار کنند، بهترین انتخاب است. موتورهای دیزلی با گازوئیل کار می کنند. هزینه پایین سوخت و استهلاک کم به همراه طول عمر بالای این دستگاه ها باعث شده است تا در تولیدی های بزرگ و کوچک، صنایع سنگین و بسیاری از مکان ها که نیاز به برق با توان بالا است، از این مدل استفاده شود.
البته علاوه بر مواردی که ذکر شد، دستگاه هایی نیز وجود دارند که دوگانه سوز بوده و می توان از آن ها با دو نوع سوخت مختلف استفاده کرد. این دستگاه ها نیز محبوبیت بالایی دارند تا در زمانی که به یک سوخت دسترسی نداشتید، سوخت دیگری را جایگزین کنید.

 

لینک های مفید:
ژنراتور مکالته

 

عوامل موثر در قیمت موتور

موتور ژنراتورها تفاوت های عمده ای با هم دارند که باعث می شود تا قیمت موتور ژنراتور در بازار طیف گسترده ای داشته باشد. برخی از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت این دستگاه ها در ادامه بررسی می شوند.
• توان دستگاه و مشخصات فنی آن: یکی از عوامل مهمی که روی قیمت این دستگاه ها تاثیرگذار است، توان دستگاه و ویژگی های آن است. قطعا هر چه توان بیشتر باشد، قیمت نیز بالاتر است.
• برند تولید کننده: از دیگر عوامل موثر بر قیمت موتور ژنراتور، برند آن است. کمپانی های بزرگ و برندهای شناخته شده معمولاً محصولاتی با کیفیت بالاتر و قیمت بیشتر دارند.
• نوع سوخت مورد استفاده: سوخت دستگاه نیز در قیمت آن موثر است.
• کیفیت بدنه و تجهیزات جانبی: هر چه بدنه مستحکم تر و مقاوم تر باشد، قیمت دستگاه نیز بیشتر است. از طرفی ممکن است تجهیزات جانبی بر روی دیزل ژنراتور وجود داشته باشد که باعث شود تا کیفیت عملکرد آن بهتر شود.
اگر از مراکز معتبر فروش موتور ژنراتور برای خرید اقدام کنید، از نظر کیفیت و قیمت خیالتان راحت است. از طرفی مشاوره کارشناسان فروش را برای خرید بهتر نیز دریافت می کنید.