برق و نیروی الکتریسیته تقریبا پیش زمینه و نیاز اولیه تکنولوژی های روز دنیا است. ژنراتور برای تولید برق به کار می رود. ممکن است بارها نام ژنراتور را شنیده باشید و از خود بپرسید ژنراتور چیست؟ در این مقاله قصد داریم این سؤال را پاسخ دهیم و در مورد انواع آن، کاربرد آن ها، اجزا و قیمت ژنراتور صحبت کنیم.

کاربرد ژنراتور

برق در زندگی بشر تأثیر بسیار زیادی داشته است. در حال حاضر بدون برق به معنای واقعی کلمه زندگی لنگ می‌ماند و حتی خطراتی هم ممکن است ایجاد شود. به همین علت باید همیشه این انرژی پرکاربرد در دسترس باشد. این دستگاه، همان ابزاری است که برق و نیروی الکتریسیته را تولید می کند. اما کار ژنراتور چیست؟ در اصل ژنراتور، نیروی مکانیکی را که از منابع خارجی ایجاد می شود، به انرژی برق تبدیل می کند. در بسیاری از ساختمان های بزرگ برای تأمین برق اضطراری یا مواقعی که برق شهری قطع می شود، از مولد های برق  بزرگ استفاده می کنند تا خود برق را در این مواقع تولید کنند.

 

 

 

ژنراتور لوری سومر

ژنراتور لروی سومر

انواع ژنراتور در بازار موجود هستند که مدل های جدید آن ها در اصل بر اساس القای الکترومغناطیسی کار خود را انجام می دهند. حرکت رسانای الکتریکی در یک میدان مغناطیسی باعث ایجاد بارهای الکتریکی می شود. اختلاف ولتاژی که بدین صورت بین دو انتهای هادی الکتریکی ایجاد می شود، جریان الکتریسیته را ایجاد می کند.

عوامل مؤثر در قیمت ژنراتور

گاهی اوقات نیاز است تا در خانه های روستایی و هر مکانی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد از مولد برق استفاده شود. به همین علت قیمت ژنراتور مهم است. عوامل مختلفی روی قیمت این دستگاه اثرگذار هستند که در ادامه ذکر می شوند:

 • توان ژنراتور و میزان برق تولیدی
 • سوخت که ممکن است گازوئیل، بنزین، نفت و… باشد.
 • برند و کمپانی تولید کننده
 • مدل ژنراتور

 

لینک های مفید:
ژنراتور

همه این عوامل روی قیمت ژنراتور اثرگذار هستند. قطعاً اگر از یک برند خوب و اصل با کیفیت خرید کنید، قیمت آن از محصولات با کیفیت پایین و کارایی کمتر، به مراتب بیشتر خواهد بود.

انواع مولد برق

ژنراتورها بر اساس دسته بندی های مختلف، در بازار موجود هستند. انواع ژنراتور AC یا جریان متناوب و DC یا جریان مستقیم وجود دارند. دسته بندی دیگری هم بر اساس سوخت مورد استفاده در ژنراتور انجام می گیرد. ژنراتور های گازی یا دیزل ژنراتور، ژنراتورهای بنزینی، گاز طبیعی و… از این نوع هستند. از طرفی می توان آن ها را بر اساس متحرک یا ثابت بودن هم دسته بندی کرد. برخی از مولد دارای چرخ هایی در زیر خود هستند که می توان آن ها را جابجا کرد و مدل هایی از مولد در مدار قرار گرفته و ثابت می شوند.

اجزای مولد برق

این سؤال هم ممکن است پیش آید که اجزای مولد چیست؟ بخش های مختلف این دستگاه در کنار هم کار کرده و نیروی برق را تولید می کنند. اجزای ژنراتور شامل موارد زیر هستند:

 • موتور دستگاه
 • ژنراتور یا بخش اصلی
 • سیستم سوخت رسانی
 • سیستم تنظیم ولتاژ
 • اگزوز
 • سیستم شارژ باطری
 • کنترل پنل
 • سیستم روغن کاری
 • بدنه دستگاه

موتور دستگاه کار تأمین نیرو را انجام می دهد و نیرویی که به ژنراتور وارد می شود، آن را برای تولید و انتقال نیروی الکتریسیته آماده می کند. سیستم های دیگر بیشتر برای بهبود عملکرد این دو بخش طراحی شده اند. به عنوان مثال سیستم تنظیم ولتاژ برای تنظیم ولتاژ در محدوده مورد نیاز فعال بوده و سیستم روغن کاری هم به بهبود عملکرد قطعات در کنار هم کمک می کند.

 

تفاوت های انواع ژنراتور

اگر بخواهیم بدانیم تفاوت انواع مولد چیست؟ باید آن ها را از نظر نحوه عملکرد بررسی کنیم. ژنراتور DC به عنوان یک ژنراتور جریان مستقیم شناخته می شود که در خارج از شبکه برقی از آن استفاده می شود. این مولدها بزرگ تر از انواع AC هستند. از طرفی نوع AC یا جریان متناوب دارای استهلاک کمتری نسبت به نوع DC هستند. به همین علت از آن ها بیشتر استفاده می شود.

دستگاه های DC به علت سادگی طراحی، نسبت به AC ها مزیت بهتری دارند. از نوع DC برای موتورهای بزرگ و دستگاه های الکتریکی کنترل مستقیم استفاده می شوند. در صورتی که انواع AC در مدارهای ساده تر و کاربردهای کوچک تر استفاده می شوند.