احتمالاً هنگام استفاده از برق برای صنایع سنگین و قدرتمند، نام برق سه فاز را شنیده اید. ژنراتور برق سه فاز یکی از انواع ژنراتورهایی است که برای صنایع، ساختمان های تجاری، اداری و کارخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و برق سه فاز تولید می کند. اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد این ژنراتور و ویژگی های آن داشته باشید، در ادامه بیشتر از این ژنراتور سخن می گوییم. با ما همراه باشید.

ژنراتور سه فاز چیست؟

دستگاه ژنراتور سه فاز دارای سه سیم پیچ است که روی استاتور قرار دارند. سیم پیچ ها در جای خود ثابت نیستند و نسبت به هم جابجا می شوند. استاتور و روتور یا شفت است که با چرخش این سیستم ها باعث می شوند تا میدان مغناطیسی در سیم پیچ ها ایجاد شود. زمانی که روتور شروع به چرخش می کند، میدان مغناطیسی سیم پیچ ها را می برد و نیروی الکتروموتور را تولید می کند.

 

لینک های مفید:
ژنراتور چیست؟

 

ژنراتور لوری سومر

کارایی ژنراتور سه فاز

مهم ترین کارایی ژنراتور سه فاز این است که برق سه فاز تولید می کند. این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت آسیب دیدن یکی از فازها، باز هم برق قطع نمی شود و از فاز دیگر می توان برق مورد نیاز را تأمین کرد. به همین علت در مکان هایی که نیاز است تا از برق اضطراری استفاده شود و نیروی برق همیشه در دسترس باشد، از این ژنراتور استفاده می شود.
کارایی ژنراتور سه فاز در صنایعی که قدرت جریان بیشتری نیاز دارند نیز اهمیت بالایی دارد. ژنراتورهای سه فاز می توانند ولتاژ تا 400 ولت را نیز پشتیبانی کنند. به همین علت در کارخانه ها، مراکز تولیدی و مواردی از این قبیل استفاده از ژنراتور سه فاز کاربرد دارد و ژنراتورهای تک فاز این دستگاه های بزرگ و پرقدرت را پشتیبانی نمی کنند.

 

لینک های مفید:
قیمت ژنراتور دیزل

 

ویژگی ها

ژنراتور برق سه فاز از نظر قدرت خروجی، دارای توان بیشتری نسبت به ژنراتور تک فاز است. شاید در مجموع ژنراتورهای سه فاز میزان انرژی سوختی بیشتری را مصرف کنند؛ اما با توجه به میزان برق تولیدی که دارند، بازده بالاتری دارند و هزینه ها را کاهش می دهند. این دستگاه ها دارای طول عمر بالا و استهلاک کمی هستند. به همین علت برای مدت زمان طولانی می توان از آن ها استفاده کرد.
ساختاری که ژنراتورهای سه فاز دارند به کاربر این امکان را می دهند تا بتواند چندین دستگاه را به صورت همزمان به آن ها متصل کند.
اگر به ژنراتور تک فاز نیاز داشته باشید، می توانید با تغییر اتصال بین سیم پیچ های استاتور این دستگاه را به یک ژنراتور تک فاز تبدیل کرد. این ژنراتورها می توانند از سوخت های مختلفی استفاده کنند. با این حال رایج ترین آن ها استفاده از سوخت گازوئیل و بنزین است. گاهی اوقات این دستگاه ها را توان بسیار بالا تولید می شوند و برای اتصال به دستگاه هایی با قدرت بالا از آن ها استفاده می شود.

انواع ژنراتور سه فاز

هنگام خرید ژنراتور برق سه فاز باید مدل های مختلف آن را بشناسید. بر اساس دسته بندی های مختلف، این ژنراتورها به چندین نوع دسته بندی می شوند. به عنوان مثال اگر دسته بندی سوخت آن ها را در نظر بگیرید، دیزل ژنراتور سه فاز دیزلی، دیزل ژنراتور بنزینی، دیزل ژنراتور گازی و… را می توان نام برد. برندهای مختلفی از این دستگاه تولید می کنند که برخی مشهورتر و برخی هم جزو برندهای معمولی هستند. اگر کیفیت دستگاه و عملکرد مطلوب آن مد نظرتان است، باید برندی خوب را انتخاب کنید. شاید برندهای مطرح و پرطرفدار قیمت بالاتری داشته باشند؛ اما کارایی بالا و ماندگاری آن باعث می شود تا نیازی به خرید مجدد این دستگاه در بازه زمانی کم یا تعمیرات زیاد آن نداشته باشید. بدین صورت هزینه های بالا در طی زمان جبران می شوند.

برای خرید ژنراتور برق سه فاز باید ابتدا با کارشناسان فروش در شرکت صنعتی ماه نیرو صحبت کنید تا بهترین مدل را با توجه به نیازتان به شما معرفی کنند. همچنین از کارایی، نحوه استفاده و دیگر اطلاعات مربوط به آن ها مطلع شوید.