علت دود سفید در موتورهای دیزلی

14021213

موتورهای دیزلی، با عملکرد قدرتمند و اقتصادی خود، انتخابی محبوب برای انجام وظایف سنگین و حمل و نقل در سراسر جهان هستند. با این حال، یکی از مشکلاتی که ممکن است در عملکرد این موتورها به وجود آید، تولید دود سفید است. دود سفید که به ‌طور عمده از ذرات ریز معلق در هوا تشکیل شده است، می ‌تواند علائم بیماری ‌های تنفسی و محیط زیستی را افزایش دهد. در این مقاله درباره علت دود سفید در موتورهای دیزلی صحبت خواهیم کرد.

عوامل مختلفی می ‌توانند در تولید دود سفید در موتورهای دیزلی نقش داشته باشند. یکی از علل اصلی تولید دود سفید، احتراق ناکامل سوخت در داخل موتور است. در موتورهای دیزلی، سوخت (که معمولا گازوئیل است) توسط بخشی از موتور به نام سوزاننده (combustor) آتش می‌گیرد. اگر احتراق به ‌طور کامل صورت نگیرد، سوخت در موتور به طور کامل نمی سوزد و به ‌عنوان نتیجه، دود سفید تولید می‌ شود.

علاوه بر احتراق ناکامل سوخت، عوامل دیگری نیز می ‌توانند علت دود سفید در موتورهای دیزلی باشند. یکی از این عوامل، وجود روغن‌ ها و مواد چرب در سوخت است که می ‌تواند به ‌عنوان یک عامل خنثی‌کننده احتراق عمل کند و تولید دود سفید را افزایش دهد. همچنین، آلودگی هوا، کیفیت نامناسب سوخت، عدم تنظیم صحیح سیستم تزریق سوخت و عدم تعادل در مخلوط سوخت-هوا نیز می ‌توانند عواملی دیگر باشند که به تولید دود سفید در موتورهای دیزلی منجر می ‌شوند.

 

 

دیزل ژنراتور کوپله فابریک کامینز استمفورد

دلایل دود سفید در موتورهای دیزلی

سرما

موتورهای دیزلی، عمدتا برای استفاده در شرایط آب و هوایی سرد طراحی شده‌ اند. با این حال سرما نیز می تواند علت دود سفید در موتورهای دیزلی باشد. در سرما، دمای سوخت و هوا کاهش می ‌یابد، که ممکن است منجر به احتراق ناکامل سوخت در موتور شود. این به این معنی است که سوخت به طور کامل نمی سوزد و بخشی از آن به شکل دود سفید خارج می شود.
در شرایط سرما، روغن های مورد استفاده برای سیستم سوخت ممکن است خمیری و کمی سفت شوند، که منجر به کاهش فشار در سیستم سوخت می گردد. این موضوع می ‌تواند باعث کاهش تزریق سوخت و احتراق ناکامل در موتور شود. در این شرایط، ترموستات موتور ممکن است به منظور حفظ دمای مناسب درون موتور، دما را بیش از حد پایین تنظیم کند. این موضوع نیز می ‌تواند منجر به کاهش دمای سوخت و احتراق ناکامل در موتور شود.
در شرایط سرما، استفاده از سوخت با کیفیت پایین و کمتر پایدار می ‌تواند عاملی برای تولید دود سفید در موتورهای دیزلی باشد. کیفیت پایین سوخت می ‌تواند به کاهش کیفیت احتراق و بالا رفتن دود سفید منجر شود.

 

موتور دیزل ژنراتور ولوو

وجود نشتی آب به داخل موتور

وجود نشتی آب به داخل موتور می ‌تواند یکی از علل دود سفید در موتورهای دیزلی باشد. وقتی که آب به داخل محفظه سوخت وارد می ‌شود، ممکن است در هنگام احتراق به بخار تبدیل شود و به عنوان دود سفید از خروجی موتور عبور کند. نشتی آب در موتورهای دیزلی می ‌تواند به علت عوامل زیر رخ دهد:
1. نشتی سیستم خنک ‌کننده: نشتی در سیستم خنک‌کننده می ‌تواند باعث ورود آب به محفظه سوخت شود. این مشکل ممکن است به علت برخی خرابی ‌ها مانند لوله‌ های خنک‌ کننده ترک خورده، خوردگی در لوله آب خنک‌ کننده یا … رخ دهد.
2. نشتی سیستم ترموستات: ترموستات موتور کار خود را به منظور حفظ دمای مناسب انجام می ‌دهد. اگر ترموستات خراب شود یا نشتی داشته باشد، ممکن است آب به طور غیرقابل کنترلی وارد محفظه سوخت شود.
3. نشتی سیستم گرمایش داخلی: در برخی از موتورهای دیزلی، سیستم گرمایش داخلی وجود دارد که در آن آب برای گرم کردن هوای مورد استفاده در سوخت‌ رسانی به کار می ‌رود. نشتی در این سیستم می‌ تواند به ورود آب به محفظه سوخت و در نتیجه تولید دود سفید منجر شود.

وجود آب در گازوئیل

وجود آب در گازوئیل و دود سفید در موتورهای دیزلی دو موضوع مجزا هستند و ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارند. لطفا توجه داشته باشید که سوخت گازوئیل و سوخت دیزل دو نوع سوخت متفاوت هستند و به طور کلی در موتورهای دیزلی از سوخت دیزل استفاده می ‌شود. در مورد وجود آب در سوخت گازوئیل، آب ممکن است به صورت نشتی وارد سیستم سوخت شود یا در حین حمل و نگهداری سوخت، رطوبت به داخل منبع سوخت (مانند تانک سوخت) نفوذ کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها