در بسیاری از موارد، استفاده از برق نه تنها لازم بلکه ممکن است حیاتی باشد. به همین علت ژنراتور برق برای مواقعی که برق شهری در دسترس نیست، می تواند جوابگوی نیاز افراد، بیمارستان ها، صنعت و… باشد. در این مقاله قصد داریم تا ژنراتور برق را بررسی کنیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

ژنراتور برق چیست؟

ژنراتور، دستگاهی است که انرژی مصرفی را گرفته و برق تولید می کند. شاید نام موتور برق برایتان آشناتر باشد. گاهی اوقات در باغ های روستایی، ویلاهای دور از مناطق شهری، تولیدی های خارج از شهر و مواردی از این قبیل، دسترسی به برق شهری امکان پذیر نیست. از طرفی در برخی از اماکن حتی برای چند لحظه هم نباید برق قطع شود. در این مواقع از ژنراتور برق به عنوان منبع جایگزین انرژی الکتریسیته استفاده می شود. این دستگاه با سوخت های مختلفی کار می کند. این تجهیزات می توانند زمانی طولانی برق تولید کنند و عملکردی مناسب دارند.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور

 

انواع موتور ژنراتور از لحاظ سوخت مصرفی

ژنراتور ها بر اساس بر اساس نوع سوختی که مصرف می کنند به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. معمولاً انتخاب ژنراتور برق بر اساس در دسترس ترین و به صرفه ترین سوخت صورت می گیرد. سه نوع ژنراتور داریم که شامل موارد زیر هستند:

  • دیزل ژنراتور: این نوع از ژنراتور از گازوئیل یا سوخت دیزل استفاده می کند به همین علت آن را با نام ژنراتور گازوئیل سوز هم می شناسند. گازوئیل یک سوخت به نسبت ارزان است و برای مصارف صنعتی مقرون به صرفه تر خواهد بود. مزیت دیگری که این نوع ژنراتور دارد، چرخه عمر طولانی تر آن است.
  • موتور ژنراتور گازسوز: این نوع ژنراتور هم از گاز استفاده می کند. این دستگاه ها می توانند به گاز شهری یا گاز کپسولی متصل شوند. موتورهایی از این نوع بیشتر در مدل های با سیلندر کمتر استفاده می شوند.
  • موتور ژنراتور بنزینی: یکی دیگر از ژنراتورهایی که برای برق استفاده می شود، با سوخت بنزین کار می کند. این دستگاه نیز کارایی و مزایای خود را دارد. با این حال به علت هزینه بالای مصرف بنزین، بیشتر برای مصارف خانگی یا مقطعی کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.
    با توجه به بررسی این سه نوع ژنراتور، می توان گفت که قیمت ژنراتور برق دیزلی کمتر، هزینه سوخت کمتر و قدرت بیشتری دارد. همچنین حرارت کمتری نسبت به دو مدل دیگر تولید می کند. به همین علت در صورتی که سوخت آن در دسترس باشد، بهترین انتخاب است.
ژنراتور لوری سومر

ژنراتور لروی سومر

ژنراتور برق دیزلی

ژنراتور برق چگونه کار می کند؟

موتور برق دارای یک استاتور یا میدان مغناطیسی ثابت است. موتور احتراق داخلی این میدان با هدایت شافت چرخان و چرخش آرماتور، انرژی الکتریکی تولید می کند. ژنراتور در اصل انرژی جنبشی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. البته اجزای دیگری مانند فن، اگزوز و… هم در این دستگاه کار می کنند که باعث بهبود عملکرد ژنراتور می شوند.
نکته ای که باید به آن توجه شود، این است که ژنراتور در اصل انرژی الکتریکی را به صورت مستقیم تولید نمی کند، بلکه بارهای الکتریکی که در سیم پیچ ها وجود دارند به حرکت در می آورد. این کار توسط یک مدار الکتریکی خارجی انجام می گیرد. این عملکرد مشابه پمپ آب است.

موتور برق صنعتی

 

لینک های مفید:
ژنراتور چیست؟

 

اجزای ژنراتور برق

ژنراتورها یا موتور برق انواع مختلفی دارند اما مهم ترین اجزای آن ها را در ادامه بررسی می کنیم.

  • موتور: موتور انرژی مکانیکی به ژنراتور را تامین می کند.
  • ژنراتور: این بخش وظیفه تولید جریان نامی الکتریکی را بر عهده دارد که دارای دو بخش استاتور و روتور است که به ترتیب هسته بیرونی و درونی سیم پیچ هستند.
  • تنظیم کننده ولتاژ (رگلاتور): تنظیم ولتاژ خروجی ژنراتور در محدوده مناسب بر عهده این بخش است.
  • برد کنترلر: این بخش همه بخش ها را کنترل کرده و کلیه پارامترهای موتور را نمایش می دهد.
  • اجزای دیگری مانند کنترل پنل، رادیاتور، کاناپی، یاتاقان، گاورنر و… هم در ژنراتور برق وجود دارند که هر کدام وظیفه ای مهم بر عهده دارند. البته عملکرد این موتورها به کیفیت آن ها بسیار وابسته است. بهتر است برای خرید ژنراتور برق از مراکز معتبر اقدام کنید که از کیفیت محصولات آن ها و اصل بودن برند اطمینان داشته باشید.