صدا خفه کن ژنراتور یا سایلنسر، یکی از اجزای دیزل ژنراتورها است که جهت کاهش صدای اگزوز و اثرات منفی گازهای گلخانه ای تولید شده توسط موتور، مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد صدا خفه کن ژنراتور

صدا خفه کن ژنراتور یا سایلنسر، یکی از اجزای دیزل ژنراتورها است که جهت کاهش صدای اگزوز موتور مورد استفاده قرار میگیرد.

چرا که گازهای خروجی از موتور دیزل ژنراتور هنگام تخلیه از فشار و صدای بالایی برخوردارند و در صورت خروج مستقیم این گازها به اتمسفر، صدای بلند و ناخوشایندی ایجاد میشود. سایلنسر ژنراتور وظیفه کاهش صدا و فشار این گازها را بر عهده دارد.

در واقع سایلنسر ژنراتور به گونه ای طراحی شده است که از طریق ساختار عایق و محفظه های موجود، صداهای خروجی را جذب و منجر به کاهش این صداها میشود. همچنین، فشار گازهای خروجی به حدی است که میتواند به ساختار اگزوز دیزل ژنراتور آسیب برساند.

صدا خفه کن ژنراتور با کاهش این فشار و حفاظت از ساختار ژنراتور از بروز این آسیب­ها جلوگیری می کند. علاوه براین، در طراحی سایلنسرها از فیلترها و مواد جاذب استفاده میشود که در کاهش گازهای مضر گلخانه ای تولید شده در فرایند احتراق موثر هستند. بنابراین، طراحی صحیح و استفاده از مواد مناسب در تولید صدا خفه کن ژنراتور باعث عملکرد موثر و بهینه موتور دیزل و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی می­گردد.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور در اردبیل دیزل ژنراتور در زنجان دیزل ژنراتور در بوشهر

 

طراحی های سایلنسر ژنراتور

<p>صدا خفه کن ژنراتور در حالت کلی در سه نوع واکنشی، جذبی و ترکیبی طراحی می‌شود. هر یک از این ساختارها جهت کاهش نویز و میزان صدا در محدوده‌های فرکانسی مختلف طراحی و بهینه‌سازی شده‌اند و دارای طراحی داخلی خاصی هستند که عملکرد منحصر به فردی را ارائه می‌دهند.

بنابراین انتخاب نوع مناسب صدا خفه کن ژنراتور بستگی به نیازهای خاص و شرایط محیطی و پارامترهای دیگر دارد. در حالت کلی، سایلنسرهای واکنشی جهت کاهش نویز در فرکانس‌های پایین تا متوسط، سایلنسرهای جذبی برای فرکانس‌های بالا و سایلنسرهای ترکیبی برای کاهش نویز در تمامی فرکانس‌ها مناسب هستند.

طراحی کاربردی و استفاده از مواد مناسب در ساخت این تجهیزات، نقش حائز اهمیتی در بهبود عملکرد و کاهش تاثیرات منفی گازهای خروجی اگزوز دارد.

سایلنسر اگزوز دیزل ژنراتور (سایلنسر اگزوز ژنراتور گازسوز) تا چه مقدار صدای ژنراتور را کاهش می دهد؟

همانطور که گفتیم، سایلنسر دیزلی یا ژنراتور گازسوز ابزاری موثر برای کاهش صدای تولیدی موتور این تجهیزات است. این قطعه در صورت برخورداری از استانداردهای مناسب می‌تواند صدای موتور ژنراتور را 15 تا 40 دسی بل کاهش دهند.

این کاهش صدا، به میزان قابل توجهی می‌تواند سکوت محیط کار و زندگی اطراف ژنراتور را تامین کرده و فضایی آرام‌تر و قابل تحمل‌تر را فراهم سازد.

میزان کاهش مورد نیاز صدا با استفاده از سایلنسر اگزوز در محیط های مختلف

• محیط ­های مسکونی: همانطور که میدانید، در محیط‌های مسکونی، تامین آرامش، آسایش و سکوت از اهمیت بالایی برخوردار است. صدای بلند ژنراتورها می‌تواند منجر به ایجاد مزاحمت برای ساکنان شود. بنابراین، نیاز به کاهش صدای قابل توجه در این محیط­ ها وجود دارد تا مزاحمت کمتری توسط تجهیزات تولید برق اضطراری ایجاد شود. میزان کاهش صدای مورد نیاز در این محیط ها تقریبا بین 20 تا 30 دسی بل می­باشد.
• محیط های صنعتی: در محیط‌های صنعتی، میزان سر و صدا و نویز تولیدی توسط تجهیزات مختلف بالاتر است و معمولا نیاز به کاهش صدای ژنراتور کمتر احساس می‌شود. اما همچنان کاهش صدا به منظور تامین سلامت کارکنان و کاهش نویزهای محیطی ضروری است. میزان کاهش صدای مورد نیاز توسط صدا خفه کن ژنراتور در این محیط ها معمولا بین 15 الی 20 دسی بل می­باشد.
• محیط‌های بیمارستانی و بهداشتی: در محیط‌های بیمارستانی و بهداشتی حساس، تامین سکوت و آرامش برای بیماران و کارکنان بسیار ضروری و حیاتی است. بنابراین، کاهش صدای ژنراتور تا حد بسیار زیادی اهمیت دارد. در این محیط­ ها نیز صدا خفه کن ژنراتور وظیفه کاهش صدای ژنراتور را بین 30 الی 40 دسی بل بر عهده دارد.

فروش و نصب صدا خفه کن ژنراتور توسط ماه نیرو

شرکت ماه نیرو، یکی از ارائه‌دهندگان معتبر در زمینه فروش و نصب انواع سایلنسر ژنراتور بوده و خدمات گسترده‌ای را در این زمینه ارائه می‌دهد. این شرکت با ارائه مشاوره تخصصی برای انتخاب بهترین نوع سایلنسر ژنراتور بر اساس نیازهای خاص محیطی و نوع ژنراتور، به کاهش صدای ژنراتورها در محیط های مختلف کمک می‌کند.