در مقالات سری قبل، مطالبی را در رابطه با دیزل ژنراتور فراگرفتید و با تفاوت توربو ژنراتور و دیزل ژنراتور، بخش های تشکیل دهنده موتور دیزل، تفاوت دیزل ژنراتور و ژنراتور بنزینی، کاربرد ژنراتور های گازی و موارد استفاده و…آشنا شدید. در این مقاله شما را با تابلو کنترل دیزل ژنراتور، انواع، کاربرد و سایر مطالب کاربردی مرتبط آشنا میکنیم.

تابلو کنترل دیزل ژنراتور

تابلو کنترل دیزل ژنراتور در واقع میتواند در ژنراتور به عنوان مغز پردازنده مورد استفاده قرار گیرند. صفحه کنترلی میباشد که که دارای مجموعه نمایشگرهای مختلف است و این صفحه مواردی مثل  ولتاژ، جریان و فرکانس را بررسی و اندازه گیری میکند.

 تابلو کنترل دیزل ژنراتور از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

بر روی این صفحه کنتورهایی قرار گرفته است که این کنتورها در یک فریم فلزی و ضدخورنده قرار دارند تا از ورود رطوبت به آن جلوگیری شود. تابلو کنترل، شامل دکمه ها و پنل هایی است که در عملکرد دیزل ژنراتور بسیار موثر است.

 

لینک های مفید:
ژنراتور

 

سایر اجزای تشکیل دهنده تابلو کنترل

 • رله: ارسال دستور قطع و وصل دستگاه
 • هادی: برای ارتباط میان تجهیزات
 • نشانگر: نمایش پارامترهای ژنراتور
 • کلیدها و کنتاکتور: قطع و وصل کردن مدار از راه دور

موارد استفاده تابلو کنترل

یکی از اصلی ترین کاربرد تابلو کنترل این است که انواع دیزل ژنراتور عملکرد بهتری داشته باشند. در واقع، تابلو کنترل در انواع دیزل ژنراتور میتواند روی نحوه عملکرد دستگاه نظارت داشته باشد و تغبییرات در عملکرد دستگاه مثل گرم شدن بیش از حد ماشین آلات، سرعت بالا و یا پایین، فرسودگی قطعات و… را نشان میدهد تا در صورت لزوم، پرسنل نیروگاه اقدامات لازم را به منظور بهبود عملکرد دستگاه ها انجام دهند.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور

به این منظور، تابلو کنترل عملیات های زیر را بر عهده دارد که عبارتند از:

 •  کنترل ولتاژ و فرکانس
 • کنترل فشار روغن و میزان مصرف سوخت
 • تنظیم دمای آب
 • کنترل جریان خروجی از موتور دیزل
 • روشن و خاموش کردن کردن ژنراتور

نحوه نصب تابلو کنترل دیزل ژنراتور

تابلو کنترل برای ژنراتورهای کوچک روی بدنه آن نصب میشود. در مورد ژنراتورهای بزرگ نیز تابلوهای کنترل میتواند به صورات کاملا مجزا از ژنراتور نصب شوند؛ زیرا اندازه آن ها به قدری بزرگ است که میتوانند به تنهایی و به صورت جدا از ژنراتور قرار گیرند.

همچنین این صفحات میتوانند به دو شکل قفسه ای و یا دیواری در کنار ژنراتور نصب شوند.

نحوه نصب تابلو کنترل دیزل ژنراتور

انواع تابلو کنترل دیزل ژنراتور

انواع تابلو کنترل را بر حسب نوع کارکردی که دارند میتوان به در سه گروه تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

1- تابلو کنترل اتوماتیک

این تابلوها برای راه اندازی دیزل ژنراتور نیازی به حضور پرسنل نیروگاه ندارد و همان طور نیز که از نام آن مشخص است، عملکردی اتوماتیک دارند و با قطع و وصل برق شهری، به صورت اتوماتیک روشن و خاموش میشوند.

2- تابلو  کنترل دستی

از ساده ترین نوع تابلو کنترل است و برای شروع به کار، برخلاف نوع اتوماتیک خود نیاز به حضور پرسنل جهت راه اندازی دارند. به علاوه، این تابلوها دارای کلید اتوامتیک اضافه بار نیز هستند.

3- تابلو پارالل

این تابلوها با نام سکرون نیز شناخته میشوند و قابلیت اتصال به چندین منبع را دارا میباشند. در این شرایط و به منظور انعطاف پذیری بیشتر در عملکرد، تقسیم بار بین انواع دیزل ژنراتور و با نسبت هایمتفاوت از هم امکان پذیر است.

این نوع تابلوها دارای حساسیت عملکردی بوده و در پدید آمدن نقص در هریک از بخش های دستگاه، میتواند خسارات زیادی را به کل دستگاه وارد کند.

این تابلوها همچنین قابلیت آن را دارند که به دو صورت دستی و اتوماتیک کار کنند.

انتخاب یکی از انواع تابلو کنترل با توجه به نوع نیاز

شما بنا بر نیاز خود میتوانید یکی از انواع تابلو کنترل را انتخاب کنید:

 • در صورتی که نیازی به روشن و خاموش شده دستگاه به صورت اتوماتیک ندارید، نوع دستی تابلو کنترل برای شما مناسب تر است.
 • اگر میخواهید که دیزل ژنراتور در زمان قطع و وصل برق خود به خود و به طور اتوماتیک روشن و خاموش شود، تابلو کنترل اتوماتیک برای شما انتخاب مناسب تری است.
 • و در صورتی که دارای چند دیزل ژنراتور هستید که به صورت همزمان با یکدیگر روشن هستند، تابلو پارالل برایتان انتخابی مناسب است.

نکات مهم در رابطه با انتخاب تابلو کنترل

توجه به با کیفیت بودن دستگاهی که با آن کار می کنید میتواند بسیار حائز اهمیت باشد؛ زیرا میتواند به طور مستقیم بر روی کاهش کارایی تابلو کنترل و افزایش هزینه های جانبی تاثیرگذار باشد.

سخن آخر

در این مقاله با تابلو دیزل ژنراتور که یکی از بخش های تشکیل دهنده دیزل ژنراتور است، آشنا شدید؛ بسته به نوع نیاز خود میتوانید از یکی از انواع تابلو کنترل استفاده نمایید

همچنین جهت مشاوره طراحی نیروگاه های دیزلی، خرید دیزل ژنراتور، فروش ژنراتور و… میتوانید با کارشناسان با تجربه ماه نیرو در ارتباط باشید.