راه اندازی دیزل ژنراتور و نصب آن از قوانین مشخصی پیروی می کند که باید به طور سختگیرانه ای به آن وفادار ماند تا تجهیزات به طور مناسبی کار کنند. اگر مبانی کار رعایت نشود هر نوع وسیله ای ممکن است متحمل خسارت یا اتفاقی غیرمعمول شود که البته دیزل ژنراتور نیز از این امر مستثنی نیست.

این راهنما موارد اصلی و عمده را برای دیزل ژنراتور با موتور، ژنراتور و کنترل پنل شرکت صنعتی ماه نیرو است. در مورد استفاده های ویژه، باید نیازهای ویژه کار مورد توجه قرار گرفته و قوانین و مقرارت مرتبط با آن باید رعایت شود.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور

 

1- سایت دیزل ژنراتور

الف) مکان جهت راه اندازی دیزل ژنراتور

براساس اینکه چه کاری می خواهید انجام دهید باید تصمیم بگیرید که کجا دیزل ژنراتور را قرار دهید. هیچ قانون ویژه ای در انتخاب مکان راه اندازی دیزل ژنراتور وجود ندارد به جز بحث مجاورت با کنترل پنل و کاهش صدا. با وجود این مباحثی چون تامین سوخت، تهویه صحیح و مناسب محل، گاز خروجی، مسیر هوای گرم رادیاتور و صدا نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

برای طرح نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور فراموش نکنید که دیزل ژنراتور ممکن است مهمترین قسمت از ماشین آلات یک کارخانه باشد چرا که از خطوط تولید در صورت هر گونه ایرادی پشتیبانی نموده و امکان کار مداوم بخش های اساسی شرکت ها، کارخانجات یا بیمارستان ها را تضمین می نماید.

انتخاب موقعیت دیزل ژنراتور باید براساس سایت طراحی شده انجام شود.

ب) ابعاد و طرح دیزل ژنراتور

به شرایط زیر بستگی دارد:

1- استاتیک

این شرایط مربوط به اندازه تجهیزات نصب شده با توجه به پیرامون آن است: مخزن ، کنترل پنل، محفظه کاهش دهنده صدا، باطری ها و غیره.

۲- دینامیک

این شرایط مربوط به فضای هر مجموعه است که نگهداری و حذف احتمالی را امکان پذیر می نماید.

یک متر فضا برای دیزل ژنراتور در نظر گرفته می شود چون حداقل امکان برای مسئله حفظ و نگهداری به طور آزادانه فراهم آید. مطمئن شوید که درهای محفظه می توانند به طور کامل باز شوند و تجهیزات به سادگی برای حفظ و نگهداری قابل دسترس هستند.

۳- ساختمان جهت راه اندازی دیزل ژنراتور

طراحی مختلف اتاق می تواند برای مکان دیزل ژنراتور مورد توجه قرار گیرد.

اگر میزان صدا و میزان سرعت مهم نباشد دیزل ژنراتور می تواند در زیر یک مکان ساده نصب شود برای اینکه از آن در برابر شرایط آب و هوایی مانند برف، باران، طوفان و غیره محافظت کند.

اگر سطح صدای کمتر و شروع کار با سرعت ژنراتور اهمیتی اورژانسی دارد یا در محلی است که حساسیت به سر و صدا وجود دارد باید توجه ویژه ای را به ساخت اتاق مبذول داشت که حداقل ۲۰ سانتی متر قالب بتونی دارد و با ماده عایق ضد آتش مانند پشم سنگ پوشیده شده باشد.

 

لینک های مفید:
دیزل ژنراتور ولوو

 

توجه : ضد حریق بودن مکان برابر با قانون ساختمان باید مورد توجه قرار گیرد.

4- فونداسیون دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور در موقع کار دارای میزان زیادی لرزش است که برای همین آن را با قطعه ای بتونی تحت کنترل درمی آورند. بعضی از دیزل ژنراتورها دارای بخشی هستند که آنها را بی نیاز از ساخت قطعه ویژه بتونی می نماید. قطعه بتونی، پریز ، ورودی و خروجی هوا باید براساس ابعادی که توسط گروه طراحی تعیین شده است مشخص شود.

۵- منفذ

• اتاق دیزل ژنراتور چند منفذ ورودی اساسی برای کار دارد.

• یک در با پایه ستونی برای انتقال ژنراتور و لوازم جانبی آن به داخل اتاق یا خارج کردن از اتاق

• منفذ تهویه (راه ورودی برای هوای تازه، راه خروجی برای خروج هوای گرم) به اندازه ای که هوا در مسیر آلترناتور و موتور دمیده شود. اندازه آن بستگی به قدرت ژنراتور نصب شده، شرایط کلی آب و هوایی، سیستم انتخابی خنک کنندگی و سیستم ضدصدای احتمالی دارد.

• لوله خروجی، خطوط سوخت و کابل های برق

۶- بالابری

به طور معمول تجهیزات بالابری بخشی از ساختار ساختمان می باشند و باید شامل بلوک متحرک و ریل میله ای آب بندی شده به دیوارها و سقف باشد تا کار هدایت و جابجایی ساده تر شود. معمولا در قسمت بالا در امتداد محور ژنراتور به سمت در قرار گرفته است.

۷- ضد صدا

بهترین نسبت کیفیت به قیمت زمانی حاصل می شود که ضد صدا بودن بخشی از طراحی مقدماتی اتاق باشد. از سوی دیگر اگر ویژگی ضد صدایی به اتاق موجود افزوده شود به ناچار بزرگتر می شود و این البته خوب نیست. دو روش برای ایجاد ویژگی ضدصدایی اتاق دیزل ژنراتور استفاده می شود.

۱- عایق :

هدف آن اجتناب از حرکت صدا با ایجاد جرم و ضخامت کافی از طریق دیوارهاست.

۲- جذب :

انرژی صوتی توسط مواد ویژه ای جذب می شوند و میزان طنین کاهش می یابد. برای اتاقک ضدصدا منافذ باید بزرگتر باشند و به طور دقیقی طراحی شده باشند تا تهویه مناسبی را ایجاد کنند بدون اینکه صدایی اضافه امکان یابد تا از طریق این منافذ جریان یابد. در ضدصدایی که به طور مناسب طراحی شده است نیاز است.

راهنمای نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

مطالب عمومی در ضمینه راه اندازی دیزل ژنراتور و نصب آن

• ساختار ساختمان: قالب بتونی یا بلوک های بتونی حداقل ۲۰ سانتی متر باید ضخامت داشته باشد.

• هنگامی که دیزل ژنراتور نزدیک مناطق حساس نصب می شود باید فوندانسیون ضدلرزشی در زیر آن باشد.

• دیوارها و سقف ممکن است با مواد جاذب مانند سنگ پشم در یک خط پوشیده شده باشد.

• انتخاب یک یا بیشتر صداخفه کن مناسب

• انتخاب درهای ضدصدا متناسب با سطح صدای مورد نیاز

• تضعیف کننده های صدایی باید در منافذ ورودی و خروجی نصب شوند.

ضدصدای ژنراتور با استفاده از ابزارهایی مانند استفاده از کنوپی سطح صدا را به ۸۵ دسی بل در یک متری می رسانند یا اتاقک ضدصدا، تضعیف کننده صدا بر روی ورودی هوا در حدود یک متر طول، در ضدصدا، صداخفه کن خروجی ۳۰ دسی بل. سطح صدای خروجی: ۷۵ دسی بل در حدود ۱ متر.

شرکت ماه نیرو در زمینه فروش ژنراتور برق با ارائه بهترین و با کیفیت ترین انواع ژنراتور به مشتریان خود قادر است تا نیاز مشتریان خود را به خوبی مرتفع کند.