اساس کار و اجزای اصلی دیزل ژنراتور ولوو

14020114

دیزل ژنراتور ولوو یکی از انواع پر قدرت موتور برق است که کارکردهای مختلفی دارد. در این مقاله با جزئیات به معرفی اجزای آن پرداخته و از نحوه کار این دستگاه صحبت خواهیم کرد.

معرفی دیزل ژنراتور ولوو

دیزل ژنراتور ولوو به دلیل کیفیت بالا و قابلیت اطمینان داخلی معروف است. برند ولوو یک رهبر جهانی در فناوری موتورهای دیزل به شمار می‌آید که از آخرین پیشرفت‌های طراحی برای توسعه خروجی‌های بالا استفاده می‌کند. دیزل ژنراتور ولوو یک ژنراتور قدرتمند است که از موتور دیزل حرفه‌ای ولووست استفاده می‌کند.

این ژنراتور توانایی تولید برق پایدار و قابل اعتماد را در شرایط سخت و در موارد بحرانی و اضطراری دارد. دیزل ژنراتور ولوو از تکنولوژی پیشرفته بهره می‌برد که ضمانت می‌کند عملکرد موتور در حد بالا و میزان مصرف سوخت آن بهینه باشد. این ژنراتورها پایداری و قدرت بالا دارند و با هدف استفاده در برنامه‌های تجاری، خانگی و صنعتی تولید می‌شوند.

معرفی مهم‌ترین قطعات دیزل ژنراتور ولوو

دستگاه دیزل ژنراتور ولوو از قطعاتی تشکیل شده است که به طور هماهنگ با یکدیگر کار کرده و وظیفه اصلی و نهایی که تولید برق است را انجام می‌دهند. مهم‌ترین قطعات دیزل ژنراتور ولوو عبارت‌اند از:

فیلتر هوای دیزل

این قطعه در ورودی هوای دیزل ولوو به موتور جهت جلوگیری از ورود ذرات خارجی و گردوغبار به موتور استفاده می‌شود و به بهبود کارایی و عمر مفید موتور کمک می‌کند. تعویض فیلتر هوا برای دستگاه هر چند وقت یکبار ضروری است.

باتری‌های دیزل

 

باتری‌ دیزل ژنراتور ولوو به منظور تأمین انرژی برای راه‌اندازی موتور در شرایطی که موتور خاموش شده استفاده می‌شود. باتری‌های دیزل باید با توجه به سیستم برق دستگاه دیزل انتخاب شوند و دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند.

پمپ سوخت دیزل

این قطعه یکی از اجزای مهم دیزل ولوو بوده و در سیستم سوخت تحویل به موتور استفاده می‌شود و باید به طور مداوم تعمیر و نظافت شود.

توربوشارژر

توربوشارژر در دیزل ژنراتور ولوو برای بهبود کارایی موتور و افزایش قدرت و سرعت آن استفاده می‌شود. وجود اختلال در توربوشارژر عملکرد اصلی دستگاه را با مشکل مواجه می‌کند؛ بنابراین بهتر است در تعمیر و نگهداری آن دقت کنید.

سیستم‌های تنظیم سرعت

در دیزل ژنراتور ولوو از سیستم‌های تنظیم سرعت برای کنترل سرعت موتور در هنگام بارگذاری استفاده می‌شود. ناهماهنگی در این قطعات سبب به هم خوردن تعادل دستگاه و اختلال در عملکرد آن می‌شود.

بلبرینگ‌های موتور

بلبرینگ‌های موتور دیزل ولوو بر کار بدون نقص موتور نظارت و رسیدگی می‌کنند و می‌توانند عمر مفید موتور را افزایش دهند. به همین سبب بهتر است بلبرینگ‌های موتور را به طور مستمر بررسی کرده و از صحت کار آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

دیزل ژنراتور ولوو چگونه کار می‌کند؟

دیزل ژنراتورهای ولوو با استفاده از موتور دیزل و ژنراتور برق کار می‌کنند. در این سیستم ابتدا سوخت دیزل از طریق تانک سوخت به موتور داده می‌شود. سپس موتور دیزل با استفاده از آتش افشانی داخلی خود انرژی حاصل از احتراق سوخت را به گردش مستقیم در موتور تبدیل می‌کند. این حرکت به منظور تولید نیروی مکانیکی انجام می‌شود.

در مرحله بعد ژنراتور برق به موتور دیزل متصل شده و با استفاده از این نیروی مکانیکی به تولید انرژی برق می‌پردازد. این انرژی برق تولید شده با استفاده از ترانسفورماتور نیاز واحد مورد نظر به برق و انرژی را تأمین می‌کند.

ترانسفورماتور یک دستگاه پیچیده است که انرژی الکتریکی را به انرژی برق تبدیل می‌کند و در نتیجه برق به وسیله کابل وصل شده برای استفاده در شبکه خانگی یا مصارف صنعتی از دستگاه خارج می‌شود.

یک ژنراتور آماده به کار بزرگ‌تر با عرضه مداوم سوخت گازوئیل به آن می‌تواند حدود 500 ساعت کار کند. یک مجموعه دیزل ژنراتور معمولی در مقیاس بزرگ می‌تواند به طور مداوم برای 24 ساعت یا بیشتر کار کند و به تولید مداوم برق بپردازد.  معمولاً پس از 8 تا 12 ساعت کار مداوم دستگاه نیاز به سوخت گیری دارد. با این حال، زمان واقعی کارکرد به اندازه مجموعه ژنراتور، میزان باری که تأمین می‌کند و ظرفیت مخزن سوخت آن بستگی دارد.

سخن پایانی

دیزل ژنراتور ولوو یکی از دستگاه‌های قوی برای تولید برق در مواقع بحرانی و اضطراری است. این دستگاه با قابلیت‌های ویژه خود می‌تواند انتخاب مناسبی برای تولید برق در واحدهای صنعتی باشد. در مطلب حاضر به معرفی اجزا و کارکرد دیزل

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها